Previous PLDA Cohorts - Center for Organizational Leadership Skip to main content

2019-2020 Cohort

Vrushank Bhatt
Microbiology and Molecular Genetics
Henry Boachi
Communication
Hannah Dewald
Infection, Immunity, and Inflammation
Eva Erber
German
Christiane Fischer
German
Nathaniel Flores
Philosophy
Raffaella Fusco
Italian Language and Literature
Marina Gerguez
Stem Cell and Cancer/Medicine-Hematology/Oncology
William Jonsson
Nutritional Sciences
Amanda Kaplan
Sociology
Sean Karyczak
Psychiatric Rehabilitation
Kristen Krause
Social and Behavioral Health Sciences
Hazel Mitchley
Linguistics
Tim Morris
English
Maria Elizabeth Rodriguez-Beltran
Comparative Literature
Enriqueta Somarriba
Music
Chloe Wawrzyniak (Urbanski)
Mathematics
Robert Young
Chemistry and Chemical Biology

2018-2019 Cohort

Yoliem S. Miranda Alarcón
Biomedical Engineering
Stephanie Brescia
Higher Education
Tyler Carson
Women and Gender Studies
Tahiya Chowdhury
Electrical and Computer Engineering
Geoffrey Clarke
Economics
Andrew Dieterich
Neuroscience
Michelle Doose
Epidemiology
Stephanie Fong
Plant Biology
Andrea Gaytan Cuesta
Spanish and Portuguese
Siqing “Erica” He
Education
Morgan Kandrac
Food Science
Julio Lopez
Spanish and Portuguese
Jennifer McGee-Avila
Nursing
Sandra Medina
Spanish and Portuguese
Emily Rosado-Soloman
Human Resource Management
Jordan Steiner
Social Work
Tashanna Walker
Geography

2016-2018 Cohort

Alyssa Coltrain,English
Alyssa Coltrain
English
Haruki Eda, Sociology
Haruki Eda
Sociology
Sara Elnakib, Public Health
Sara Elnakib
Public Health
Noopur Gosavi, Food Science
Noopur Gosavi
Food Science
Danielle Hatchimonji Clinical Psychology
Danielle Hatchimonji
Clinical Psychology
Maria Hernandez French
Maria Hernandez
French
Ecaterina Locoman, Political Science
Ecaterina Locoman
Political Science
Cristina Lozano Spanish and Portuguese
Cristina Lozano
Spanish and Portuguese
Enmanuel Martinez Comparative Literature
Enmanuel Martinez
Comparative Literature
Christoph Mergerson Communication, Information and Library Studies
Christoph Mergerson
Communication, Information & Library Studies
Dilafruz Nazarova Political Science
Dilafruz Nazarova
Political Science
Kevin Sigerman English
Kevin Sigerman
English
Phillip Vines Plant Biology
Phillip Vines
Plant Biology
Anja Vojvodic Political Science
Anja Vojvodic
Political Science

2015-2017 Cohort

Beatrice Adams History
Beatrice Adams
History
Senem Kaptan, Anthropology
Senem Kaptan
Anthropology
Ender Arserim Food Science
Ender Arserim
Food Science
Sebastian Espinoza Chemical and Biochemical Engineering
Sebastian Espinoza
Chemical & Biochemical Engineering
Da Fei Planning and Public Policy
Da Fei
Planning & Public Policy
Ivelisse Irizarray Plant Biology
Ivelisse Irizarray
Plant Biology
Benjamin Kinsella Spanish
Benjamin Kinsella
Spanish
Crystal Marull Spanish and Portuguese
Crystal Marull
Spanish & Portuguese
Brandon Mauclair-Augustin Education
Brandon Mauclair-Augustin
Education
Ruby Evalyne Kerubo Orwenyo Social Work
Ruby Evalyne Kerubo Orwenyo
Social Work
Matthew Putnins Biomedical Engineering
Matthew Putnins
Biomedical Engineering
Zhichao Song Neuroscience
Zhichao Song
Neuroscience
Sheryse Taylor Toxicology
Sheryse Taylor
Toxicology
Amelia Duffy-Tumasz Geography
Amelia Duffy-Tumasz
Geography

2014-2016 Cohort

Jesse Bayker History
Jesse Bayker
History
Allison Bloom Anthropology
Allison Bloom
Anthropology
Kevin Clay Educational Theory, Organization, and Policy
Kevin Clay
Educational Theory, Organization, & Policy
Deirdre Dougherty Education
Deirdre Dougherty
Education
Sara Duncan Environmental Sciences
Sara Duncan
Environmental Sciences
Steve Garwood EdD GSE Design in Learning Environments
Steve Garwood
EdD GSE Design in Learning Environments
Shawn Gonzalez German & Comparative Literature
Shawn Gonzalez
German & Comparative Literature
Victoria Gregorio Planning and Public Policy
Victoria Gregorio
Planning & Public Policy
J.S. Karthikeyan Food Engineering
J.S. Karthikeyan
Food Engineering
Melissa Murphy Nutritional Sciences
Melissa Murphy
Nutritional Sciences
Antoinette Nelson Biomedical Engineering
Antoinette Nelson
Biomedical Engineering
Katie Orlemanski Anthropology
Katie Orlemanski
Anthropology
Silvia Perez-Cortes Bilingualism & Second Language Acquisition
Silvia Perez-Cortes
Bilingualism & Second Language Acquisition
Nafisa Tanjeem Women’s & Gender Studies
Nafisa Tanjeem
Women’s & Gender Studies

2013-2015 Cohort

Portia Allen-Kyle Sociology
Portia Allen-Kyle
Sociology
Crystal Bedley Sociology
Crystal Bedley
Sociology
Kevin Crouse Educational Theory, Organization, and Policy
Kevin Crouse
Educational Theory, Organization, & Policy
Allison Faig Chemistry & Chemical Biology
Allison Faig
Chemistry & Chemical Biology
Ralph Gigliotti Organizational Communication
Ralph Gigliotti
Organizational Communication
Roberta Hunter Learning Sciences, GSE
Roberta Hunter
Learning Sciences, GSE
Luis Leyva Mathematics Education
Luis Leyva
Mathematics Education
Lake Mathison Bilingualism/Second Language Acquisition
Lake Mathison
Bilingualism/Second Language Acquisition
Etienne Meunier Sociology, Sexuality
Etienne Meunier
Sociology, Sexuality
Aline Ramires Physics & Astronomy
Aline Ramires
Physics & Astronomy
Ammy Santiago Pharmacology & Physiology, Neuroscience
Ammy Santiago
Pharmacology & Physiology, Neuroscience
Lutisha Vickerie Organizational Management
Lutisha Vickerie
Organizational Management
Sarah Wolfson Environmental Sciences
Sarah Wolfson
Environmental Sciences
(Shelley) Yi-Jung Wu Department of Educational Theory, Policy, & Administration (ETPA)
(Shelley) Yi-Jung Wu
Department of Educational Theory, Policy, & Administration (ETPA)

2012-2014 Cohort

 

Scott Barnard
Classics

Kyle Caler
Social Work

Shankar Chandramowli
Planning & Public Policy


Christine Goldthwaite

Communication, Information
& Library Studies

Anneliese Haines
Education

Samantha Lee
Plant Biology

Christopher Manente
Education

Mary Manning
Art History

Sofia Pinto
Education

Maria Qadri
Biomedical Engineering

Alicia Raia
Sociology


Surabhi Sahay

Communication, Information
& Library Studies

Charlene Sharpe
Geography

 

2011-2013 Cohort

 

Tara Coleman
Comparative Literature

Deniz Daser
Anthropology


Maria Dwyer

Communication, Information
& Library Studies

Arianna Fognani
Italian

Bradley Forenza
Social Work

Brittany Graf
Plant Biology

Hasan Johnson
Social Work

Omotayo Jolaosho
Anthropology

Kelly Lovejoy
Spanish and Portuguese

Jose Maldonado Ugaz
Food Science

Vukosi Marivate
Computer Science

Michelle Marano (Ouimet)
Chemistry

Nicole Shea
Education

Monica Vroman
Computer Science